RC Modely

Stránky věnované rádiem řízeným modelům letadel

Výroba křídel - část druhá

Po dokonalém vybroušení náběžné hrany (doporučuji použití šablon, na kontrolu tvaru profilu) a odtokové hrany do žiletky, vykituji případné nerovnosti (především v oblasti nosníku, a defekty v dýze).

Používám lehčený polyesterový tmel určený pro leteckou výrobu, popřípadě jemný tmel na karoserie, který je k sehnání v každé lepší drogerii. Tmel nanáším kovovou stěrkou. Po dokonalém vybroušení "odříznu" křidélka a klapky. V místě kde je závěs kormidla, je potřeba opatrně proškrábnout dýhu až na odtrhovou tkaninu a z druhé strany vyříznout drážku (vše je poměrně dobře patrné z fotgrafií). U vzlakových klapek dělám zavětrání, takže při malých výchylkách klapek, nevzniká na horním povrchu křídla štěrbina (stejné řešení je běžné sendvičových křídel).

Po dokončení povrchu a kormidel, zbývá už jenom křídlo potáhnout folii. Používám Oracover a obyčejnou žehličku nastavenou na "střední" teplotu, žehlit začínám od nejvyšší místa (od nosníku) a folii "vytahuju" směrem k náběžce a odtokovce. Nebo druhá možnost (tu jsem zvolil pro ASW28) je vytvořit povrch nástřikem barvou.

Po dokončení křídla, jsem celé křídlo olaminoval skelnou tkaninou 33g/m2 (k laminovani používám váleček, oproti štetci je k použité tkanině šetrnější a odsaje přebytečnou pryskyřici). Po odřezání přesahů je ke křídlu nabodován winglet (winglet vyřezán podle šablon a vybroušen ze styroporu). Celý winglet je olaminován 2ma vrstavama skelné tkaniny 33g/m2,kterou je přilaminován ke křídlu. Po dokonalém vykitování a vybroušení spoje křídlo-winlet, bude winglet odříznut a sčepován s křídlem. Winglet je řešen jako odnímací hlavně kvůli přepravě (Výška wingletu je cca 170mm).

Na kořenové žebro křídla je použita kvalitní letecká překližka tloušťky 3mm, do které je zalepen středící kolík který přesně vymezuje polohu křídla.
Poté je celé křídlo nastříkáno stříkacím tmelem (plničem) a dokonale vybroušeno po vodou.

Vlastní povrchová úprava je provedena dvousložkovou akrylátovou barvou Glasurit, ve stříkacím boxu. Pokud bude dostatek (hlavně) duševních sil, měl by celý povrch křídla ještě přebroušen a vyleštěn (Pro představu omočená plocha křídla na ASW28 je něco přes 2m2).

Proškrábnutá dýha v místě závěsu křidélka Proškrábnutá dýha v místě závěsu křidélka
Rozhýbání křidélek a klapek Rozhýbání křidélek a klapek
Rozhýbání křidélek a klapek Rozhýbání křidélek a klapek
Potahování křídla skelnou tkaninou Potahování křídla skelnou tkaninou
Válečkování tkaniny Válečkování tkaniny
... ze spodní strany ... ze spodní strany
Vytmelené a olaminované křídlo Vytmelené a olaminované křídlo
Vybroušený winglet, přichystaný k laminování Vybroušený winglet, přichystaný k laminování
Tak, takhle nějak to snad bude vypadat... Tak, takhle nějak to snad bude vypadat...
Olaminovaný winglet Olaminovaný winglet


to be continued...:o))Efin©


Výroba křídel - část první