RC Modely

Stránky věnované rádiem řízeným modelům letadel

Výroba křídel - část první

Protože se dotazy množí, rád bych popsal způsob výroby křídel, který používám už řadu let. Požívám metodu polepeného polystyrénového jádra. Jako potah požívám dýhu wawa tloušťky 0,7mm. Koupit se dá dnes už poměrně běžně například v prodejnách JafHolz (já mám - už se tenčí - zásoby ještě od firmy Velcom).

Celý postup je poměrně dobře zřejmý z obrázků (dokumentováno na výrobě křídel pro 3,5m ASH26 a 5m ASW27), takže jenom stručně...
Vyřezané polystyrénové jádro zbavím "chlupů" vzniklých při řezání, vyřežu drážku pro nosník. U nosníku bych se rád na chvilku zastavil. Řada profesionálních výrobců nosník nepoužívá ani pro opravdu velké modely, důvod je poměrně jednoduchý - pracnost, cena. Bez nosníku bývá ovšem výsledné křídlo zbytečně předimenzované a těžké. Já používám nosník podobné konstrukce jako o celokompozitových modelů. Pásnice jsou z lisovaného uhlíkového rovingu tloušťky 1-3mm (dle velikosti modelu), mezi pásnice je vlepené pouzdro pro spojku křídla. Za pouzdrem je spojina z balzy (buď má nosník přůřez I nebo obdélníkový) celek je olaminován skelnou tkaninou 110g/m2, nebo skelnou punčochou. Výška nosníku musí být vždy o nějakou desetinku menší než je tloušťka jádra, aby po vlepení a odvakuování byl na dýze dolík (který lze lehce dorovnat), ne hrb.
Po rozřezání jádra je potřeba vyříznout ještě drážku pro kabel k servům (na řezání mám speciální šablony)

Dle velikosti modelu je potřeba dýhu ještě vyztužit. V případě 5ti metrových křídel je celá dýha podlaminovaná tkaninou 80g/m2 a u kořene a přes nosník dalším pruhem tkaniny. Nutností je zesílení odtokové hrany páskem tkaniny (aby bylo možné vybrousit odtokovku do žiletky).
Pokud není nosník po celem rozpětí křídla je potřeba v místě ukončení nosníku další zesílení, aby změna tuhosti byla pokud možno plynulá.
Co se týče zavěšení křidélek a klapek, používám odtrhovou tkaninu zalaminovanou pod dýhu (podobně jako celokompozity). Po slepení a obroušení křídla je potřeba dýhu (opravdu jenom dýhu) proškrábnout a závěsy "rozchodit" aby chodily úplně volně. Je to hodně pracné, ale každopádně lepší než lepící páska.

Dýhu před lepením oříznu přibližně na daný rozměr a nalakuju hustým nitrolakem, aby se laminovací pryskyřice zbytečně nevsakovala do pórů dýhy, pryskyřici nanáším stětcem nebo válečkem v co nejmenší vrstvě. Výztuhy z tkaniny laminuju přímo na dýhu, jádro pryskyřicí vůbec nenatírám.
Po natření dýhy celek složím, zajistím na několika místech páskou a vložím do pytle. Z obou stran přiložím negativy zbylé po řezání jádra, lehce zatížím (aby křídlo nebylo ohnuté nebo zkroucené) a odsaju vzduch (stačí nejakých 20% vakua, při vetším tlaku se začíná běžný polysterén už dost deformovat).

Vyvěvu nechávám běžet minimálně 8hodin, po té době není sice pryskyřice úplně vytvrzená, ale už se nemá snahu odlepovat od jádra. Celek nechám ještě lehce zatížený do druhého dne.
Po vyjmutí z pytle stačí oříznout dýhu na přesný rozměr křídla, nalepit náběžku (používám 10mm tvrdší balzu), oříznout a orámovat křidélka a klapky, a křídlo je hotové:o))

Vyřezané jádra Vyřezané jádra
Příprava nosníku Příprava nosníku
Nosník Nosník
materiál pro zesílení materiál pro zesílení
natřená dýha natřená dýha
složení dýha - výztuhy - jádro složení dýha - výztuhy - jádro
před odvakuováním.... před odvakuováním....
odvakuováno odvakuováno
po vyndání z pytle. po vyndání z pytle.
Váha poloviny křídla 976g Váha poloviny křídla 976g
oříznutá náběžka a odtokovka. oříznutá náběžka a odtokovka.
lepení 10mm balzy na náběžné hraně. lepení 10mm balzy na náběžné hraně.


to be continued...:o))



Efin©


Výroba křídla díl druhý