RC Modely

Stránky věnované rádiem řízeným modelům letadel

Naše dílna

Tvrdé pájení - pomůcky

Při pájení na tvrdo jsem narazil na drobný problém s podložkou. Používal jsem uhlovou podložku, ale nebylo to ono.

Číst dál...

Plachetnice Monsoon - balast

Jak vytvořit balast neboli zátěž pro celkem velkou plachetnici. Ocelové kuličky se ukázaly býti nevhodné z důvodu svého velkého průměru (od 6mm výše). Rozhodl jsem se zátěž odlít z olova. Začalo shánění olova. Koupit olověné broky bylo velmi nákladné, koupit olůvka pro rybáře bylo ještě nákladnější (1kg vycházel až na 700 Kč).

Číst dál...

Postup výroby kompozitových dílů

I. Výroba skořepinových dílů

Skořepinové díly jsou vyráběny do naseparovaných negativních forem.

1. Nanášení gelcoatu
Gelcoat nanášíme buď jemným štětcem nebo lépe stříkací pistolí.
Je potřeba aplikovat dostatečně tlustou vrstvu gelcoatu, aby dokonale kryl strukturu výrobku, zvláště u světlých odstínů gelcoatu na uhlíkových dílech. Dáváme pozor na stékání na kolmých stěnách forem. Je lepší stříkat více tenkých vrstev, ale vždy na ještě mokrý povrch vrstvy předchozí (při stříkání na již zavadnutý povrch předchozí vrstvy gelcoatu hrozí její "zvednutí"). Pomocí šablon je možnost kombinovat různé barvy gelcoatu, nebo použitím transparentního gelcoatu nechat vyniknout vnitřní strukturu dílu (bývá použito u dílů vyráběných z uhlíkových nebo hybridních tkanin).

Číst dál...

Technologie výroby kompozitových konstrukcí

Existuje celá řada možností zhotovení dílu z kompozitních materiálů.
Volba výrobní metody záleží na požadovaných mechanických vlastnostech, požadované kvalitě povrchu výsledného výrobku a v neposlední řadě na finančních možnostech...

Číst dál...

Typy kompozitvých konstrukcí

Kompozitové materiály, jsou materiály skládající se z pojiva – matrice a výztuže s vysokým modulem pružnosti, tvořené uhlíkovými, aramidovými, skelnými a dalšími typy vláken. Vývoj těchto materiálů prodělal v poslední době veliký rozmach.

Číst dál...