RC Modely

Stránky věnované rádiem řízeným modelům letadel

Motor se žhavící svíčkou MVVS 15 ccm

Popis motoru:
Objem 15 ccm o hmotnosti 552 g. Doporučené vrtule14/7, 15/9 nebo 15/10 - podle modelu.

MVVS 15ccm MVVS 15ccm

Jak zabíhat?

Než jsem motor zaběhl, raději jsem odšrouboval zadní víko, abych se přesvědčil jsetli nejsou uvnitř kovové piliny. Nějaké, ale velmi nepatrné - prst jsem o ně pouze zašpinil - byly. Motor jsem propláchl palivem - otevřel jsem karurátor, pootočil klikovku a se zavřeným zadním víkem jsem do motoru nalil asi 10ml paliva. Trochu protřepat (..nemíchat:-))) a po oddělání zadního víka jsem palivo vylil, bylo trochu zašpiněné.

Zabíhání: na zabíhacím loži (obr), palivo 80% metyl a 20% ricin, po připojení paliva a vytočení jehly karburátoru na 2-3 otáčky, několikrát protočit vrtulí s uzavřeným karburátorem - nasátí paliva, připojení žhavení a na druhé protočení motor chytl. Startuji vždy na minimální otáčky s připvřeným karburátorem. Na jednu nádrž běžel na střední otáčky (asi 15min) - provedena kontrola dotažení šroubů - vše OK, druhou nádrž už téměř na max. otáčky, ale bohatší směs (asi 10). Start i teplého motoru výborný. Třetí nádrž už dolaďování max. otáček, přechodů a min.otáček.
Vyskytla se závada jejíž závažnost nejsem schopen posoudit. Skrz přední ložisko uniká palivo. Několikrát jsem toto zažil, ale u malých motorů - MVVS 2.5 DF. Je to spíše nepříjemná závada, protože palivo se díky vrtulovému proudu rozstřikuje po motoru. Až bude motor zamontován pak i po letadle.
28.2.2003 jsem ji vzal do MVVS v Brně osobně, kde mi sdělili, že se jedná o výrobní vadu, kterou odstraní zdarma.
12.10.2003 motor má naběháno kolem 4 hodin k naprosté spokojenosti. Velké výhrady mám pouze k tlumiči - hrnec - který vůbec netěsní a bylo nutné jej utěsnit (Soudal - Gasket Seal, silikonový hermetik pro teploty od -60°C do +285°C). Motor běhá na palivo 85/15, s vrtulí 16/6" a pohání model Piper J3 Cub.